دکتر غلامرضا رئيسی و دکـتر طناز احدی

طب فیزیکی و توانبخشی تشخیص، درمان و توانبخشی درد (کمردرد، دردگردن، آرتروز)، مشکلات حرکتی، نوارعصب

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

تعداد زيادي از افراد جوان بخصوص خانمهاي جوان با درد زانو به كلينيك طب فيزيكي مراجعه مي كنند كه به آنها گفته شده آرتروز دارند و نبايد ورزش كنند. بسياري از اين افراد ورزشكار بوده ويا افراد فعال جامعه مي باش نرمی غضروف کشکک Chondromalacia of the patellaند. متاسفانه اين تشخيص اشتباه باعث صدمات روحي جبران ناژذيري براي اين افراد مي شود. مثلا در فردی که کوهنورد است یا ورزشکار حرفهای است و سالهای زیادی باید هنوز ورزش کند اینجمله که دیگر قادر به ورزش نیست تنها رفع مسولیت و یا تشخیص نادرست است. در حالي كه بار عكس درمان اكثر اين موارد ورزشهاي درماني است كه بر اساس معاينه طب فيزيكي براي بيمار طراحي مي شود.. در اين پست به شايعترين علت درد زانو در جوانان يعني نزمي غضروف كشكك مي پردازيم. شایعترین علامت آن درد زانو با بالا فتن از پله است.

نرمی غضروف کشکک به نام سندرم درد پاتلوفمورال نیز نامیده می شود. بنظر می رسد علل درد جلو زانو مجموعه ای از مشکلات است که باعث درد در مفصل بین استخوان ران و کشکک می گردد بنابراین نام سندرم پاتلوفمورال برای آن انتخاب شده است. علل درد پشت کشکک متعدد است. استفاده بیش از حد از زانویی که آمادگی ندارد شایعترین علت است. مثلا فردی تصمیم می گیرد بدون آمادگی دویدن سنگین را شروع کند. با ایجاد درد زانو مجبور به قطع برنامه خود می شود.

گاهی مشکل بعلت انحرافات حتی خفیف در محور زانو است. در این حالت کشکک بجای لغزیدن بر روی مفصل ُ بر روی آن ساییده می شود. گاهی این انحرافات بعلت عدم تعادل عضلانی استو مثلا دویدن و پیاده روی اگرچه ورزشهای بسیار خوبی می باشند اما باعث خشکی عضلات می گردند و انجام آنها باید با حرکات کششی مناسب همراه باشد.همین اتفاق در کوهنوردی نیز می افتد. و بسیاری از کوهنوردان بعلت عدم انجام کشش مناسب دچار درد زانو می گردند.

در مواردی که آسیب قبلی به زانو وجود داشته مثلا در رفتگی کشکک یا شکستگی در زانو داشته اند این مشکل شایعتر است. در دوندگان، کوهنوردان، ورزشهای پرشی، دوچرخه سواری سندرم درد پاتلوفمورال شایعتر است. گاهی عامل درد جلو زانو وجود پلیکا در زانو است که قبلا در این وبلاگ (دکتر رییسی و دکتر احدی) توضیح داده شد.

در مراحل پیشرفته ارتروز زانو و نیز می توانن باعث درد جلو زانو شود.

در افرادی که مبتلا به نرمی مفصل می باشند این اتفاق بیشتر افتاده و مستعد درد پشت کشکک می باشند.

هدف از درمان در طب فیزیکی و توانبخشی  درمان مشکل اصلی بیمار و نه فقط تجویز داروی مسکن است. باز گشت فرد به فعالیت روزانه و فعالیت ورزشی مناسب هدف نهایی درمان در طب فیزیکی و توانبخشی می باشد.

در زير استخوان کشکک غضروفی قرار گرفته که با زانو مفصل ميشود.در حالت طبيعی اين غضروف صاف و درخشان است اما ممکن است در اثر عواملی اين غضروف سائيدگی پيدا کند. اين سائيدگی به دو علت است يکی اينکه با افزايش سن و فشار به غضروف مثل ساير نقاط بدن اين غضروف نيز دچار سائيدگی ميشود.  

نوع دوم در جوانان بخصوص دختران در سنين رشد ديده ميشود.  درد زانو در اطراف کشکک یا پشکندرموالاسیت کشکک احساس می شود. با توجه به رشد سريع در اين سنين اختلاف قدرت عضلات دو طرف کشکک باعث کشيده شدن کشکک به يک سمت ميشود و در اين حالت کشکک در مسير طبيعی خود حرکت نکرده و درد جلوی زانو ايجاد ميشود. درد با چمباتمه زدن يانشستن بی حرکت تشديد ميشود و حتی گاهی درد به پشت زانو نيز تير ميکشد. افراد مبتلا از درد زانو در مواقع نشستن طولانی مدت مثل نشستن در اتوبوس شکایت دارند. درد زانو  با پپایین امدن از پله تشدید می شود.

فرد  مبتلا از احساس ساییده شدن در زانو شکایت دارد. درد با خم شدن زیاد زانو بدتر می شود. یا پس از دو زانو یا چهار زانو نشستن درد زانو تشدید می گردد.

در مراحل اوليه اسيب زيادی به غضروف وجود ندارد و با انجام تمرين درمانی قابل پيشگيری و درمان است. اما در صورت ادامه بيماری، غضروف بتدريج آسيب ميبيند. تمرين براساس نوع مشکل تجويز ميشود و بيشتر بر تقويت غضلات داخلی ران و کشش عضلات خارجی تکيه دارد. گرم کردن بدن و انجام حرکات کششی قبل از ورزش ضروری است . در حال حاضر از بیوفیدبک برای تنظیم دقیق فعالیت عضلانی و درمان نرمی غضروف کشکک بخصوص در ورزشکاران استفاده می شود. 

حرکاتی مثل زانو زدن، بالا و پائين رفتن از پله، چمباتمه زدن، دويدن در سرازيری و سربالائی و دوچرخه سواری با ارتفاع کم زين دوچرخه همگی اين حالت را بدتر ميکنند. کفش بايد مناسب باشد و در موارد خاص کفی تجويز ميشود . 

در موارد شديدتر علاوه بر ورزش، استفاده از چسبهای مخصوص روی زانو، زانوبند و فيزيوتراپی کمک کننده است. همانطور که گفته شد در مواردی از بیوفیدبک برای درمان استفاده می شود.در موارد بسيار کمی نياز به جراحی است و اکثر بيماران با اقدامات توانبخشی بهبود پيدا ميکنند

 

مطالب مرتبط :


برچسب‌ها: نرمی غضروف کشکک زانو, کندرومالسی پاتلا, آرتروز کشکک زانو, ساییدگی کشکک زانو, درد جلوی زانو
+ نوشته شده در  ششم مهر ۱۳۹۳ساعت   توسط دکتر غلامرضا رئیسی، دکـتر طناز احدی   |