دکتر غلامرضا رئيسی و دکـتر طناز احدی

طب فیزیکی و توانبخشی تشخیص، درمان و توانبخشی درد (کمردرد، دردگردن، آرتروز)، مشکلات حرکتی، نوارعصب

تعداد زيادي از افراد جوان بخصوص خانمهاي جوان با درد زانو به كلينيك طب فيزيكي مراجعه مي كنند كه به آنها گفته شده آرتروز دارند و نبايد ورزش كنند. بسياري از اين افراد ورزشكار بوده ويا افراد فعال جامعه مي باشند. متاسفانه اين تشخيص اشتباه باعث صدمات روحي جبران ناژذيري براي اين افراد مي شود. مثلا در فردی که کوهنورد است یا ورزشکار حرفهای است و سالهای زیادی باید هنوز ورزش کند اینجمله که دیگر قادر به ورزش نیست تنها رفع مسولیت و یا تشخیص نادرست است. در حالي كه بار عكس درمان اكثر اين موارد ورزشهاي درماني است كه بر اساس معاينه طب فيزيكي براي بيمار طراحي مي شود.. در اين پست به شايعترين علت درد زانو در جوانان يعني نزمي غضروف كشكك مي پردازيم.

هدف از درمان در طب فیزیکی و توانبخشی  درمان مشکل اصلی بیمار و نه فقط تجویز داروی مسکن است. باز گشت فرد به فعالیت روزانه و فعالیت ورزشی مناسب هدف نهایی درمان در طب فیزیکی و توانبخشی می باشد.

در زير استخوان کشکک غضروفی قرار گرفته که با زانو مفصل ميشود.در حالت طبيعی اين غضروف صاف و درخشان است اما ممکن است در اثر عواملی اين غضروف سائيدگی پيدا کند. اين سائيدگی به دو علت است يکی اينکه با افزايش سن و فشار به غضروف مثل ساير نقاط بدن اين غضروف نيز دچار سائيدگی ميشود.  

نوع دوم در جوانان بخصوص دختران در سنين رشد ديده ميشود.  درد زانو در اطراف کشکک یا پشکندرموالاسیت کشکک احساس می شود. با توجه به رشد سريع در اين سنين اختلاف قدرت عضلات دو طرف کشکک باعث کشيده شدن کشکک به يک سمت ميشود و در اين حالت کشکک در مسير طبيعی خود حرکت نکرده و درد جلوی زانو ايجاد ميشود. درد با چمباتمه زدن يانشستن بی حرکت تشديد ميشود و حتی گاهی درد به پشت زانو نيز تير ميکشد. افراد مبتلا از درد زانو در مواقع نشستن طولانی مدت مثل نشستن در اتوبوس شکایت دارند. درد زانو  با بالا رفتن از پله تشدید می شود.

در مراحل اوليه اسيب زيادی به غضروف وجود ندارد و با انجام تمرين درمانی قابل پيشگيری و درمان است. اما در صورت ادامه بيماری، غضروف بتدريج آسيب ميبيند. تمرين براساس نوع مشکل تجويز ميشود و بيشتر بر تقويت غضلات داخلی ران و کشش عضلات خارجی تکيه دارد. گرم کردن بدن و انجام حرکات کششی قبل از ورزش ضروری است . در حال حاضر از بیوفیدبک برای تنظیم دقیق فعالیت عضلانی و درمان نرمی غضروف کشکک بخصوص در ورزشکاران استفاده می شود. 

حرکاتی مثل زانو زدن، بالا و پائين رفتن از پله، چمباتمه زدن، دويدن در سرازيری و سربالائی و دوچرخه سواری با ارتفاع کم زين دوچرخه همگی اين حالت را بدتر ميکنند. کفش بايد مناسب باشد و در موارد خاص کفی تجويز ميشود . 

در موارد شديدتر علاوه بر ورزش، استفاده از چسبهای مخصوص روی زانو، زانوبند و فيزيوتراپی کمک کننده است. همانطور که گفته شد در مواردی از بیوفیدبک برای درمان استفاده می شود.در موارد بسيار کمی نياز به جراحی است و اکثر بيماران با اقدامات توانبخشی بهبود پيدا ميکنند

 

سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی


مطالب مرتبط :


برچسب‌ها: نرمی غضروف کشکک زانو, کندرومالسی پاتلا, آرتروز کشکک زانو, ساییدگی کشکک زانو, درد جلوی زانو
+ نوشته شده در  ششم مهر 1393ساعت   توسط دکتر غلامرضا رئیسی، دکـتر طناز احدی   |